iranarts
12 بهمن 1401 - 11:05

هوای اصفهان در ۷ منطقه پاک شد/ شاخص هوا ۵۲

اصفهان- شاخص کیفی هوای اصفهان امروز دوازدهم بهمن ماه براساس داده‌های ۱۵ ایستگاه پایش فعال با میانگین ۵۲ در وضعیت زرد و قابل قبول ثبت شد.‌

مسئول امور کنترل کیفیت هوا در معاونت حمل و نقل شهرداری اصفهان در گفت‌وگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: میانگین شاخص هوای کلانشهر اصفهان در ۲۴ ساعت منتهی به ساعت هشت صبح امروز چهارشنبه دوازدهم بهمن ماه براساس داده‌های دریافتی ۱۱ ایستگاه شهرداری در وضعیت پاک و عادی ثبت شد.

جمشید لقایی با بیان اینکه امروز نیز شاخص هوا در ۶ ایستگاه در وضعیت مطلوب قرار دارد، افزود: شاخص هوا در ایستگاه محله کردآباد با ۳۵، خیابان فیض با ۳۴، خیابان فرشادی با ۳۲، محله ولدان (ورزشگاه میثاق) با ۳۱، دانشگاه صنعتی با ۲۵ و میرزا طاهر با ۲۱ AQI در وضعیت پاک است.

وی اضافه کرد: شاخص هوا در ایستگاه بلوار کاوه با ۸۶، سپاهان شهر با ۶۷، رهنان با ۶۱، میدان باهنر با ۵۹ و میدان انقلاب با ۵۵ AQI وضعیت قابل قبول را نشان می‌دهد.

هوای اصفهان در ۷ منطقه پاک شد/ شاخص هوا ۵۲
شاخص کیفی هوا در ایستگاه‌های پایش شهرداری اصفهان- ۱۲ بهمن

به گزارش مهر، براساس داده‌های سامانه برخط کنترل کیفیت هوای سازمان حفاظت محیط زیست (منطقه اصفهان)، شاخص هوا در خیابان احمدآباد با ۷۲، استانداری با ۷۵ و بزرگراه خرازی با ۸۲ در وضعیت قابل قبول و در خیابان رودکی با ۴۸ AQI در وضعیت پاک ثبت شد. همچنان ایستگاه باغ غدیر و خواجو قطع است.

هوای ۲ شهر مجاور اصفهان پاک است

امروز ایستگاه‌های پایش هوا در شاهین شهر با ۵۳ AQi در وضعیت قابل قبول و در سجزی و مبارکه به ترتیب با ۳۱ و ۴۶ AQI در وضعیت پاک بوده و مابقی ایستگاه‌ها در شهرهای مجاور اصفهان از جمله خمینی‌شهر، زرین‌شهر و منطقه صنعتی دولت آباد و کاشان نیز قطع است.

شاخص کیفی هوا از صفر تا ۵۰ هوای پاک، ۵۱ تا ۱۰۰ هوای سالم، ۱۰۱ تا ۱۵۰ ناسالم برای گروه‌های حساس، ۱۵۱ تا ۲۰۰ ناسالم برای عموم، ۲۰۱ تا ۳۰۰ بسیار ناسالم و ۳۰۱ تا ۵۰۰ خطرناک است.

شاخص کیفی هوا ( Air Quality Index ) معیاری است که غلظت ترکیبات مختلف آلاینده موجود در هوا نظیر مونوکسید کربن، دی اکسید گوگرد، ترکیبات نیتروژن دار، اوزون و ذرات معلق ( ذرات کوچک‌تر از ۱۰ میکرومتر و ذرات کوچک‌تر از ۲.۵ میکرومتر) را که دارای حدود مجاز متفاوت با واحدهای مختلف است به یک عدد بدون واحد تبدیل می‌کند و وضعیت آلودگی هوا را نمایش می‌دهد.

منبع: مهر
شناسه خبر: 1012224